امروز جمعه ، ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
Friday 9th of June 2023
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
تخصیص ارز ترجیحی به تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۲

رشد ۱۵ درصدی تولید جهانی کبالت در سال ۲۰۲۲ میلادی

چالش جدید مالیاتی برای مودیان شفاف‌

صادرات ۱۶ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱


محل تبلیغات شما

بیشترین اشتغال در معادن سنگ آهن و مس با ۵۰ هزار نفر

در آمارگیری سال ۱۴۰۰ مجموع ۱۳۰ هزار و ۳۵۸ نفر در معادن مشغول به کار بودند که از این تعداد بیش از ۲۸ هزار نفر کارگران ساده، بیش از ۳۸ هزار نفر کارگران ماهر و ۸۴۷۶ نفر تکنسین و ۱۰ هزار نفر مهندس، ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر شاغلان امور حمل و نقل و ۲۴ هزار نفر شاغلان امور اداری و مالی بوده اند. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
یکشنبه ، ۲۰ فروردین ۱۴۰۲
زمان : ۱۷:۲۹:۲۴

 

در آمارگیری سال ۱۴۰۰ مجموع ۱۳۰ هزار و ۳۵۸ نفر در معادن مشغول به کار بودند که از این تعداد بیش از ۲۸ هزار نفر کارگران ساده، بیش از ۳۸ هزار نفر کارگران ماهر و ۸۴۷۶ نفر تکنسین و ۱۰ هزار نفر مهندس، ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر شاغلان امور حمل و نقل و ۲۴ هزار نفر شاغلان امور اداری و مالی بوده اند
بر اساس این گزارش، ۵۱  درصد شاغلان را کارگران، ۱۴ درصد را مهندسان و تکنسین ها تشکیل داده اند. بخش حمل و نقل نیز معادل ۱۶.۴ درصد از اشتغال سهم داشته و بقیه یعنی معادل ۱۸.۵ درصد را نیز کارکنان بخش اداری تشکیل داده اند.تغییرات طی ۵ ساله ۱۴۰۰- ۱۳۹۵ نشان می دهد که تعداد شاغلان از ۹۳ هزار نفر به بیش از ۱۳۰ هزار نفر افزایش و نزدیک به ۴۰ درصد رشد داشته است. هزینه های جبران خدمات شاغلان از حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

 

عنوان ۱۴۰۰ ۱۳۹۵ رشد (درصد)
تعداد شاغلان ۱۳۰۳۵۸ ۹۳۰۰۰ ۴۰
هزینه جبران خدمات (میلیارد تومان) ۱۵۰۰۰ ۲۴۰۰ ۵۲۵

 

طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری کشور در سال ۱۴۰۰ توسط دفتر آمارهای انرژی صنعت و زیربنایی مرکز آمار ایران، فهرست تمامی معادن متشکل و در حال بهره برداری کشور بر اساس مجوزهای صادره توسط وزارت صنعت معدن و تجارت با استفاده از اطلاعات آمارگیری سال های قبل و آمارهای اول فروردین تا آخر اسفند ۱۴۰۰ را مورد توجه قرار داده و نشان می دهد که از نظر اشتغال مجموع ۱۳۰ هزار و ۳۵۸ نفر در معادن مشغول به کار بودند که از این تعداد بیش از ۲۸ هزار نفر کارگران ساده، بیش از ۳۸ هزار نفر کارگران ماهر و ۸۴۷۶ نفر تکنسین و ۱۰ هزار نفر مهندس، ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر شاغلان امور حمل و نقل و ۲۴ هزار نفر شاغلان امور اداری و مالی بوده اند. براین اساس۵۱ درصد شاغلان را کارگران، ۱۴ درصد را مهندسان و تکنسین ها تشکیل داده اند. بخش حمل و نقل نیز معادل ۱۶.۴ درصد از اشتغال سهم داشته و بقیه یعنی معادل ۱۸.۵ درصد را نیز کارکنان بخش اداری تشکیل داده اند.
تعداد شاغلان در سال ۱۴۰۰ با بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش مواجه بوده که حدود ۸.۳ درصد رشد داشته است و جبران خدمات افراد شاغلان با ۴۶۰۰ میلیارد تومان افزایش معادل ۴۴.۵ درصد رشد همراه بوده است.
در سال ۱۴۰۰ استان کرمان با بیش از ۳۱ هزار نفر، یزد با نزدیک ۱۵ هزار نفر و خراسان جنوبی با نزدیک به ۹ هزار نفر بالاترین تعداد شاغلان را داشتند. به عبارت دیگر، معادل ۴۳ درصد شاغل های بخش معدن در سه استان کرمان، یزد و خراسان جنوبی کار می کنند.
براساس نتایج چهلمین طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشوراز سوی مرکز آمار ایران که در سال ١٤٠١ با مراجعه به ٧٢٥٠ معدن برای دستیابی به اطلاعات نهایی شده سال ١٤٠٠ معادن کشور، اجرا شده است، در سال ١٤٠٠ تعداد شاغلان معادن درحال بهره‌برداري کشور ١٣٠٣٥٨ نفر بوده که نسبت به سال قبل ٨,٣ درصد (١٠٠٣١ نفر) افزایش داشته است.
همچنین طی سال های ۱۴۰۰- ۱۳۹۵ تعداد شاغلان از ۹۳ هزار نفر به بیش از ۱۳۰ هزار نفر افزایش داشته است. هزینه های جبران خدمات شاغلان از حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش داشته و ۵۲۵ درصد رشد کرده و یا ۶.۲۵ برابر شده است.
بیشترین اشتغال در معادن سنگ آهن
در بین فعالیتهای مختلف معادن سنگ آهن با بیش از ۳۲ هزار نفر، سنگ مس با نزدیک به ۱۸ هزار نفر و شن و ماسه با نزدیک به ۱۶ هزار نفر، بیشترین تعداد شاغلان را دارا بودند. همچنین تعداد شاغلان زن در سال ۱۴۰۰ با ۱۹۰ نفر افزایش نسبت به سال ۱۳۹۹ به ۱۸۰۰ نفر رسیده است. به عبارت دیگر، معادن سنگ آهن و سنگ مس با ۵۰ هزار نفر معادل ۳۹ درصد اشتغال معادن کشور را به خود اختصاص داده اند.
از ۱۳۰ هزارو ۳۵۸ نفر شاغل در معادن کشور نیز نزدیک به ۱۱ درصد در معادن زغال سنگ خشک، ۲۵ درصد در معادن سنگ آهن، ۴ درصد در معادن سرب و روی، نزدیک به ۱۴ درصد در معادن سنگ مس، ۱۲ درصد در معادن شن و ماسه، ۷ درصد در معادن سنگ آهک مشغول به کار بوده اند.
کرمان با بیشترین اشتغال معدنکاران
 از بین این شاغلان بیش از ۲۴ درصد در استان کرمان، بیش از ۱۱ درصد در یزد، حدود ۶ درصد در آذربایجان شرقی، ۵ درصد در اصفهان، بیش از ۲ درصد در آذربایجان غربی، نزدیک به ۷ درصد در خراسان جنوبی، نزدیک به ۷ درصد در خراسان رضوی، ۷ درصد در فارس مشغول به کار بوده اند.در سال ۱۴۰۰ استان کرمان با بیش از ۳۱ هزار نفر، یزد با نزدیک ۱۵ هزار نفر و خراسان جنوبی با نزدیک به ۹ هزار نفر بالاترین تعداد شاغلان را داشتند.
بیشترین اشتغال در معادن سنگ آهن
در بین فعالیت‌های مختلف نیز معادن سنگ آهن با بیش از ۳۲ هزار نفر، سنگ مس با نزدیک به ۱۸ هزار نفر و شن و ماسه با نزدیک به ۱۶ هزار نفر، بیشترین تعداد شاغلان را دارا بودند. همچنین تعداد شاغلان زن در سال ۱۴۰۰ با ۱۹۰ نفر افزایش نسبت به سال ۱۳۹۹ به ۱۸۰۰ نفر رسیده است.
تغییرات طی ۵ ساله ۱۴۰۰- ۱۳۹۵ نشان می دهد که ارزش کل تولیدات از بالای ۱۶ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ به ۲۷۵ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰رسیده و ۱۷ برابر شده است. ارزش سرمایه گذاری ۲۰۳۶ میلیارد تومان به ۷۸۷۶ میلیارد تومان رسیده و سه برابر شده است، ارزش داده از ۴۵۳۵ به ۵۸۱۶۱ میلیارد تومان رسیده و ۱۳ برابر شده است. ارزش ستانده ۱۶۸۶۲ میلیارد تومان به ۲۷۷۹۱۶ میلیارد تومان رسیده و ۱۶.۵ برابر شده است، ارزش افزوده از ۱۲ هزار میلیارد تومان به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده و ۱۸ برابر شده است. همچنین طی سال های ۱۴۰۰- ۱۳۹۵ تعداد شاغلان از ۹۳ هزار نفر به بیش از ۱۳۰ هزار نفر افزایش داشته است. هزینه های جبران خدمات شاغلان از حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش داشته و ۵۲۵ درصد رشد کرده و یا ۶.۲۵ برابر شده است.
در بین فعالیت های مختلف، سنگ آهن با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان، سنگ مس با ۶۱۵۵۸ میلیارد تومان و سنگ سرب و روی با ۱۳ هزار و۳۷۴ میلیارد تومان بیشترین ارزش تولید سالانه را داشتند.
۱۰ برابر شدن قیمت تولید کننده
شاخص قیمت تولیدکننده از عدد ۱۰۰ در ۱۳۹۵ به ۱۰۲۶ در سال ۱۴۰۰ رسیده که نشان میدهد قیمت تولیدکننده بخش معدن در طی ۵ سال ۱۰ برابر شده است و در سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۰ متاثر از اثر تحریم‌های اقتصادی به ترتیب ۵۹ و ۵۰ و ۸۰ و ۹۳ درصد رشد داشته است.

 

شرح ۱۳۹۹ ۱۴۰۰
تعداد معادن ۵۷۸۲ ۶۰۲۵
تعداد شاغلان ۱۲۰۳۲۷ ۱۳۰۳۵۸
ارزش افزوده (میلیارد ریال) ۱۲۵۱۷۲۳ ۲۱۹۷۵۴۶
جبران خدمات شاغلان (میلیارد ریال) ۱۰۲۹۱۹ ۱۴۸۶۷۷
سرمایه‌گذاری (میلیاردی ریال) ۵۴۸۶۶ ۷۸۷۶۵

محسن شمشیری
روزنامه‌نگار

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment