امروز چهارشنبه ، ۷ آبان ۱۳۹۹
Wednesday 28th of October 2020
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
۱۶۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی در پتروشیمی محقق شد

کاهش قیمت طلا به کمترین رقم در هفته گذشته

سود خالص ۱۰ هزار میلیارد تومانی فملی طی شش ماه

خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز مجوز گرفتند


محل تبلیغات شما

کاهش قیمت‌های دلاری PVC در هفته‌های آینده

مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند به تشریح وضعیت تولید و فروش PVC پرداخته و با بیان ریشه های افزایش قیمت این مواد اعلام کرد: تعدادی از شرکت هایی که به دلایلی از سیستم خارج شده و عرضه مواد در خاورمیانه را متوقف کرده بودند، به مدار تولید بازگشته‌اند و به زودی با عرضه محصولات آن ها به منطقه، قیمت دلاری آن ها کاهش می یابد. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
شنبه ، ۱۹ مهر ۱۳۹۹
زمان : ۱۵:۴۷:۳۳

 

دکتر محمد رضا کریمی در خصوص میزان عرضه PVC در سال جاری خاطر نشان کرد: عرضه PVC از سوی کل شرکتهای تولید کننده پی وی سی در نیمه اول سال ۹۸، معادل ۲۱۹ هزار تن بود که ۱۷۱ هزار تن آن معامله شد اما در سال ۹۹ این عرضه به ۲۴۸ هزار تن رسید که ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و از این مقدار ۲۳۰ هزار تن آن معامله شد.
وی افزود: در حقیقت حجم معاملات در نیمه اول سال ۹۹ نسبت به نیمه اول سال ۹۸ به میزان ۳۵ درصد افزایش یافته است.
کریمی ادامه داد: از سوی دیگر پتروشیمی اروند در ۶ ماهه اول سال ۹۹ معادل ۱۲۴ هزار تن عرضه داشته که ۱۰۸ هزار تن آن معامله شده و از این میزان ۱۰۷ هزارتن تحویل مشتری شده است که عدد قابل توجهی است.
مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند با اشاره به بروز التهابات در بازار PVC از اواخر سال گذشته گفت: دفتر توسعه صنایع پایین دستی و تعدادی از انجمنهای مصرف کننده پی وی سی درخواست کردند که برای اینکه التهاب بازار را بشکنیم، عرضه سلف بگذاریم و ما نیز حدود ۱۰ هزار تن مازاد بر کف عرضه، عرضه سلف داشتیم تا التهاب بازار قبل از عید فروکش کند و بعد از عید هم کمتر عرضه کنیم تا سلف‌ها را تحویل دهیم، اما بعد از عید و بخاطر شیوع پاندمی کرونا قیمت‌های مواد اولیه ناگهان افت شدیدی کرد و تقاضا برای محصولات پر طرفدار افزایش یافت. به همین خاطر اجازه ندادند ما کمتر از کف عرضه، به عرضه محصولات خود بپردازیم. همین فروش سلف دلیل نارضایتی برخی مشتریان ما شد.
کریمی اظهار کرد: مطابق آمار دفتر صنایع پایین دستی و گمرک، تنها حدود ۲۴ هزار تن صادرات داشتیم که رقمی کمتر از ۱۰ درصد کل تولید PVC کشور است و کل پتروشیمی های تولید کننده PVC که شامل ۴ پتروشیمی می شوند، در نیمه اول سال ۹۹ معادل ۲۳۰ هزار تن از محصولات خود را معامله کردند.
وی در بیان دلایل صادرات ۲۴ هزار تنی PVC نیز گفت: پتروشیمی‌ها برای تولید PVC و تامین برخی مواد شیمیایی و کاتالیست‌های مهم و قطعات یدکی با تکنولوژی بالا به ارز نیاز دارند که یا باید ارز حاصل از صادرات آن ها باشد یا از سامانه نیما تامین شود که پیچیدگی‌های خود را دارد.
مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند بیان کرد: ما حتی تعهدات ارزی هم داشتیم که بخاطر نیاز بازار داخل نتوانستیم به تعهدات ارزی خود عمل کنیم و بازارهای صادراتی خوبی را که بدست آورده بودیم از دست دادیم.
کریمی ادامه داد: سال گذشته در ۶ ماهه اول سال کل میزان فروش پتروشیمی‌ها ۱۷۱ هزار تن بود و بخش عمده ای از محصولات توسط بازار داخل خریداری نشد و انبارها و خیابان های مجتمع پر از محصول بود، همین موضوع باعث شد ما ناچارا به سمت بازارهای خارجی برویم. اما زمانی که بازار داخل دچار التهاب شد، صادرات ما به بازارهای هدف تا حد زیادی کاهش یافت و از ماهی ۱۰ هزار تن صادرات به کمتر از ۲ هزار تن رسید.
مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند عدم شفاف سازی در اطلاع رسانی و فقدان آگاهی در خصوص این مسائل را عامل بی اعتمادی برخی فعالان صنعت مواد پلیمری دانست و گفت: نباید فراموش کنیم که پتروشیمی‌ها تنها تولید و عرضه را بر مبنای مشخص شده در اختیار دارند و توزیع برعهده پتروشیمی‌ها نیست.
کریمی با بیان اینکه آمارهای دفتر صنایع پاینی دستی نشان می‌دهد پتروشیمی‌ها به وظایف خود به طور کامل عمل کردند، گفت: بر اساس آنچه ما از مشتریان خود می‌شنویم مشکل اساسی در حال حاضر مربوط به سیستم‌های توزیع است چرا که ما با تعداد زیادی از انجمن های مرتبط با PVC صحبت کردیم و نیازهای سالانه آنها را گرفتیم بنابراین تولید به اندازه مصرف واقعی کشور وجود دارد.
تولید کننده نماها PVC را به کالای سرمایه‌ای تبدیل کردند
مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند ریشه التهابات کنونی بازار PVC را ناشی از سه عامل دانست و توضیح داد: برخی تولید کننده نماها که دارای کد و مجوز خرید هستند نگاه سرمایه ای به مواد خام و مواد اولیه داشته و آن‌ها را به عنوان کالای سرمایه ای خریداری می‌کنند تا با فروش آن ها سود دریافت کنند.
وی افزود: عامل دوم صادرات توسط غیر پتروشیمی هاست که باعث شده برخی از محصولاتی که برای بازارهای داخلی تولید شده به بازارهای صادراتی برود.
کریمی عامل سوم را عامل خارجی دانست و گفت: چند پتروشیمی بزرگ تولید کننده دنیا در تایوان و ترکیه که محصولات خود را در منطقه عرضه می کردند در یک ماه گذشته از سرویس خارج شدند. تعدادی هم از آمریکا محصولات خود را به منطقه ارسال می کردند که به دلایلی مثل طوفان آمریکا، عرضه خود را متوقف کردند، بنابراین عرضه کم شد در حالی که تقاضا ثابت و یا رو به افزایش بود. همین باعث شد قیمت دلاری مواد در منطقه حدود ۴۰۰ دلار رشد کند که در بازار PVC بی سابقه بود.
وی ادامه داد: این افزایش قیمت تاثیر خود را بر بازارهای داخلی گذاشت و پایین بودن قیمت های داخلی نسبت به خارج از کشور باعث صادرات غیر رسمی مواد شد تا اینکه قیمت های داخلی نیز به قیمت‌های صادراتی نزدیک شد و مقداری هم سهمیه ها اصلاح شد.
کریمی افزود: ضمن اینکه از اول امسال نرخ دلار نیما رشد بالایی داشت و محصولات ما نیز تابع نرخ نیماست. خوراک پتروشیمی‌ها و اصلی ترین آنها یعنی اتیلن نیز با ارز نیمایی و قیمت جهانی خریداری می شود و حتی گاهی مجبور شدیم قطعات یدکی و مواد شیمیایی را بالا تر از قیمت های جهانی و به نرخ ارز آزاد بخریم.
مدیر بازرگانی پتروشیمی اروند خاطر نشان کرد: البته خبرهایی داریم مبنی بر اینکه تعدادی از تولید کنندگان پی وی سی که از مدار تولید خارج شده بودند و عرضه مواد در خاورمیانه را متوقف کرده بودند، به مدار تولید بازگشته‌اند و به زودی محصولات خود را به منطقه عرضه می کنند که همین موجب کاهش قیمت دلاری PVC در منطقه خواهد شد.
کریمی افزود: همچنین امیدواریم با اجرای طرح افق نیز بخشی از مشکلات توزیع کمتر شود.
همه این‌ها باعث افزایشی شدن قیمت پی وی سی شد هرچند من معتقدم دلیل اصلی عرضه کم پی وی سی در منطقه است در حالی که تقاضای پی وی سی در منطقه یا ثابت مانده یا رو به افزایش است.

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment