امروز پنجشنبه ، ۲۶ تیر ۱۳۹۹
Thursday 16th of July 2020
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
فولادی‌ها و معدنی‌ها ملزم به توافق تا یکشنبه آینده شدند

پولشویی به سبک فولادی

درآمد نفتی ایران در ۲۰۱۹ بیش از ۴۱ میلیارد دلار کاهش یافت

قیمت ساخت مسکن اعلام شده توسط نظام مهندسی تناسبی با واقعیت ندارد


محل تبلیغات شما

زور کدام ارز به دلار خواهد رسید؟

در شرایطی که شمار زیادی از کشورها به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند، سوال اصلی این است که کدام ارز توانایی گرفتن جای دلار را دارد؟ .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
یکشنبه ، ۸ تیر ۱۳۹۹
زمان : ۰۸:۱۸:۰۹

 

پایگاه خبری استار مالزی نوشت: ضربان مالی جهان هنوز هم آمریکایی می‌زند. دلار آمریکا کماکان اصلی ترین سهم را از تراکنش ها، ذخایر ارزی و پرداخت‌ها در جهان دارد و برای ۷۰ سال، آمریکا از این ویژگی به عنوانی ابزاری نیرومند در پیشبرد سیاست خارجی و حفظ هژمونی آمریکایی بر جهان استفاده کرده است.
از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، این وضعیت به یک (سو استفاده تمام عیار) تبدیل شده است: روسیه راهبرد آمریکا را تبدیل دلار به یک سلاح سیاسی خوانده است و حتی متحدان آمریکا نظیر اتحادیه اروپا، ژاپن و انگلیس نسبت به پبامدهای افراط در استفاده از ابزار تحریمی دلار هشدار داده اند. این رویکرد باعث شده است تا به تدریج کشورها به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار باشند.
در حال حاضر شماری از کشورها به دنبال استفاده از پول‌های ملی در مبادلات تجاری دوجانبه هستند: روسیه به عنوان یکی از پیشروترین کشورها در این زمینه حتی سهم دلار از ذخایر ارزی خود را از ۴۰ درصد به ۲۲ درصد کاهش داده است. چین قراردادهای نفتی جدید خود را بر حسب یوان امضا می‌کند و به دنبال معرفی یک ارز دیجیتالی مبتنی بر یوان است. در اروپا نیز مکانیزمی برای حفظ همکاری با ایران بر حسب یورو توسعه داده شده است.
به نظر می‌رسد متحدان آمریکا اگرچه به دنبال کاهش وابستگی خود به دلار هستند اما نمی‌خواهند آن را به طور کامل جایگزین کنند. اصلی ترین رقیب فعلی دلار یعنی یورو مقبویلت و محبوبیت دلار را ندارد اما چین به عنوان اصلی ترین رقیب آمریکا به شدت در تلاش است تا سلطه دلار را به چالش بکشد و به نظر می رسد تحت شرایطی، امکان آن را دارد.
در سال‌های اخیر تلاش های چین برای جهانی شدن یوان آثار مثبت زیادی برای این کشور داشته است: سهم یوان از وام‌های بین المللی رو به افزایش است، تمایل کشورها برای نگهداری یوان در ذخایر ارزی خود بیشتر شده و در نیویورک، پاریس، لندن و هنگ کنگ شاهد انجام تراکنش‌های مالی و بانکی بر حسب یوان هستیم. با افزایش محبوبیت یوان اکنون سرمایه گذاران خارجی نیز راضی شده اند تا بر حسب یوان در این کشور سرمایه گذاری کنند تا جایی که سال گذشته ۱۵ درصد کل سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام شده در چین به یوان صورت گرفته است.
از سوی دیگر یک پنجم تجارت اتحادیه اروپا با چین در حال حاضر بر حسب یوان است و سهم یوان از ذخایر ازری جهان طبق اعلام صندوق بین المللی پول به بالای دو درصد رسیده است. چین با حدود ۶۰ کشور در جهان قرارداد سواپ ارزی امضا کرده و ۵۱ درصد کل ارزش بازار اوراق عظیم چین که ارزش آن حدود ۱۳ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود بر حسب یوان است.
شکی نیست که جهان به یک نظام ارزی چندقطبی نیاز دارد و در حال حاضر یوان شاید تنها ارزی باشد که بتواند جلوی دلار قد علم کند.

 

 

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment