امروز پنجشنبه ، ۲۶ تیر ۱۳۹۹
Thursday 16th of July 2020
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
فولادی‌ها و معدنی‌ها ملزم به توافق تا یکشنبه آینده شدند

پولشویی به سبک فولادی

درآمد نفتی ایران در ۲۰۱۹ بیش از ۴۱ میلیارد دلار کاهش یافت

قیمت ساخت مسکن اعلام شده توسط نظام مهندسی تناسبی با واقعیت ندارد


محل تبلیغات شما

قیمت سکه و ارز حباب نیست؛ بانک مرکزی مداخله کند

یک اقتصاددان گفت: قیمت سکه و ارز در بازار اصلا حباب نیست و تحت تاثیر واقعیت‌های موجود این افزایش قیمت‌ها رخ داده است. .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
چهارشنبه ، ۴ تیر ۱۳۹۹
زمان : ۰۹:۱۲:۲۹

 

مرتضی افقه، با اشاره به دلایل افزایش قیمت سکه و ارز در کشور، اظهار کرد: قیمت سکه و ارز مانند بسیاری از کالاهایی که اکنون شاهد افزایش قیمت آن‌ها در بازار هستیم، تابع قانون عرضه و تقاضا است و به هر میزان که عرضه کم شود قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند.
مسائل اقتصادی و سیاسی، عامل افزایش قیمت سکه و ارز
وی افزود: افزایش قیمت سکه و ارز به دلیل عوامل اقتصادی و هم‌چنین عوامل سیاسی و به طور شاخص به دلیل تحریم‌ها رخ داده است.
افقه بیان کرد: با تشدید تحریم‌ها، درآمدهای ارزی کشور کاهش پیدا می‌کند و میزان ارز قابل عرضه کم و همین موضوع باعث رشد قیمت ارز می‌شود. این افزایش قیمت ارز، منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود و این تورم نیز منجر به هجوم مردم برای تبدیل دارایی‌های نقدی خود به دارایی‌های غیرنقدی از جمله سکه و طلا می‌شود.
این اقتصاددان گفت: در حال حاضر تشدید تحریم‌ها باعث بالا رفتن التهابات اقتصادی در کشور شده و نگرانی مردم و کارگزاران اقتصادی را نسبت به آینده بالا برده است.
افقه ادامه داد: با وجود افزایش قیمت سکه و ارز در بازار، بانک مرکزی تاکنون اقدامی برای کنترل قیمت‌ها انجام نداده و خود این موضوع نیز یکی دیگر از عواملی است که باعث جهش چند مرتبه‌ای نرخ سکه و ارز در بازار شده است.
جهش قیمت‌ها خود به خود متوقف نمی‌شود
وی افزود: بانک مرکزی عنوان می‌کند که جهش قیمت‌ها خود به خود متوقف می‌شود و مجددا قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کنند اما اصلا شرایط به این شکل نیست. وضعیت به شکلی شده که علاوه بر افزایش قیمت‌ها، شاهد تدوام این جهش‌ها هستیم و بدون اعمال سیاست‌هایی از سوی بانک مرکزی، قطعا روند افزایش قیمت سکه و ارز متوقف نخواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص حبابی بودن قیمت سکه و ارز گفت: قیمت سکه و ارز در بازار اصلا حباب نیست و تحت تاثیر واقعیت‌های موجود این افزایش قیمت ها در بازار رخ داده است.
وی تصریح کرد: مسائلی که در بحث نقدینگی کشور وجود دارد و همچنین مشکلات با آمریکا و کشورهای اروپایی، از جمله عوامل اقتصادی و غیراقتصادی هستند که بر این افزایش قیمت‌ها اثر گذاشته‌اند و کاملا جزو واقعیت‌های موجود کشور هستند.
بانک مرکزی ارز برای عرضه ندارد
افقه ادامه داد: بیشتر ارز کشور در اختیار بانک مرکزی است؛ در گذشته بانک مرکزی با افزایش عرضه ارز در بازار به نوعی قیمت ارز را کنترل می‌کرد اما اکنون با توجه به شرایطی که در فروش نفت و تحریم‌ها وجود دارد، دارایی‌های ارزی بانک مرکزی نیز بسیار کم شده و امکان استفاده از این مکانیزم را برای کنترل قیمت ارز در بازار در اختیار ندارد.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی منفعل است و نمی‌تواند بر تقاضا اثرگذار باشد، عنوان کرد: در گذشته بانک مرکزی از طریق اعمال سیاست‌های پولی و مالی می‌توانست بر تقاضا و کاهش نرخ سکه و ارز اثرگذار باشد اما اکنون و در شرایط فعلی، ظرفیت این ابزارها و سیاست‌های پولی و مالی بانک مرکزی به انتها رسیده است و نمی‌تواند چندان بر تقاضا اثرگذار باشد.
این اقتصاددان گفت: باید امیدوار بود که بانک مرکزی بتواند روند صعودی قیمت سکه و ارز را در بازار کشور مهار کند اما اینکه بتواند قیمت‌ها را کاهش دهد باید گفت که تقریبا محال است.

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment