امروز دوشنبه ، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
Monday 19th of August 2019
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
هدف‌گذاری صادرات ۱۰ میلیون بشکه نفت از پایانه نفتی جاسک

چشم‌انداز اوپک درباره تقاضای نفت مانع از افزایش قیمت‌ها شد

اقدامات عراق برای افزایش ظرفیت صادرات نفت

بررسی نحوه فروش نفت ایران در جلسه فراکسیون مستقلان ولایی با حضور عراقچی


محل تبلیغات شما

رمز خوانی ‌از‌ راه ‌احتمالی ‌ارز

روزنامه سیمای شهر در ستون سرمقاله امروز مطلبی را با عنوان رمز خوانی ‌از ‌راه ‌احتمالی ‌ارز به قلم مصطفی مصری پور منتشر کرد .
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
سه شنبه ، ۹ بهمن ۱۳۹۷
زمان : ۱۷:۴۵:۱۳
منبع : سیمای شهر

 

در این مطلب آمده است؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد کنترل رشد نقدینگی و مدیریت الگوی مصرف انرژی در کشور دو شاخصه مهم در تعیین نرخ ارز در ماه های آتی خواهد بود.
نرخ ارز و مدیریت جهش های آن مهمترین چالش دولت و بانک مرکزی در سال ۹۷ بود و اتفاقاتی که کارشناسان اقتصادی در چند سال اخیر بارها بر آن تأکید می‌کردند به کمک برخی اتفاقات سیاسی تشدید شد و نتیجه آن، بر هم خوردن اساسی تعادل اقتصاد کشور در این سال و بروز مشکلاتی در زنجیره تجارت، تولید و مصرف کشور شد.
در این سال، نرخ ارز از محدود ۵ هزار تومانی فروردین ماه تا محدوده ۱۹هزار تومانی در مرداد ماه جهش داشت و پس از آن نیز با وجود کاهش قیمت، همچنان در بین سطوح ۱۰و ۱۲هزار تومانی، نوسانات متعددی را تجربه کرده است. ابهامات فراوان نوسانات ارزی در کنار سایر ابهامات اقتصادی موجود در کشور، مهمترین مسأله‌ای بود که تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور را دچار تردید در تصمیم گیری و خطاهای راهبردی کرد و باقی ماندن این ابهامات در ماه های آتی می‌تواند تا حد زیادی، تولید ملی را دچار چالش کند.
در حال حاضر اتفاق نظر کاملی میان کارشناسان اقتصادی در خصوص وضعیت آتی نرخ ارز در ماه های آتی و خصوصاً سال ۹۸وجود ندارد؛ اما با رمزگشایی از برخی اتفاقات پیش رو می توان به تخمین مشخصی در خصوص سمت و سوی احتمالی این شاخص مهم اقتصادی رسید.
نقدینگی و نرخ رشد آن، مهمترین عامل تأثیرگذار بر نرخ تورم و جهش های ارزی در طی سال‌های اخیر بوده است و بر اساس آمارهای رسمی، حجم این متغیر تعیین کننده در مهر ماه در حدود هزار و۷۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و تحلیل های موجود، رسیدن این سر فصل به عدد هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان در اسفندماه را بسیار محتمل ارزیابی میکنند و با اتکا به داده های تاریخی و نسبت های متوسط در طی ۴دهه اخیر، نرخ ارز فعلی برای این حجم از نقدینگی، انحرافی با خروجی تحلیل‌ها نداشته و منطقی خواهد بود. با این حال، سر رسید شدن برخی تعهدات مالی دولت و بانک مرکزی در اسفند ماه امسال باعث تزریق حدوداً ۱۲۰هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به اقتصاد خواهد شد که این رشد حدودا ۶.۶ درصدی در نقدینگی، اثراتی بر نرخ ارز نیز بر جای خواهد گذاشت.
دولت در سال جاری توانسته با ایجاد موازنه در منابع و مصارف ارزی خود، تا حدودی فشار بر افزایش نرخ ارز را مدیریت کند اما این شرایط در سال آتی با تفاوت هایی همراه خواهد بود و مصارف ارزی مورد نیاز بر تأمین انرژی کشور (خصوصاً بنزین) سر فصل تعیین کننده این معادله خواهد بود. کشور سالانه عددی در حدود ۳میلارد و ۵۰۰میلیون دلار صرف واردات بنزین و گازوییل می‌کند که این عدد به دلیل روند صعودی مصرف سوخت در کشور، سالانه با رشد همراه است.

 


از این رو، پیش بینی می‌شود وضعیت دلار تا پایان سال با شیب متناسبی باشد و حتی در صورت تک نرخی شدن ارز و حذف نرخ‌های موازی، نرخ ۱۲ هزار تومانی فعلی یا کمتر در دسترس باشد، اما در صورت حفظ وضعیت فعلی و عدم تک نرخی شدن نرخ ارز، قیمت دلار از نرخ تعادلی فعلی فراتر رود. در سال ۹۸نیـز، مدیریت الگوی مصرف سوخت در کشور و کاهش نیاز به واردات، عاملی تأثیرگذار در تأمین نیازهای ارزی و مدیریت نرخ ارز خواهد بود و درصورتی که طرح های پیشنهادی مجلس در رابطه با سهمیه بندی مجدد بنزین و گازوییل به مدلی عملی منتج شود که نتیجه آن صفر کردن واردات باشد، عامل مهم تقویت کننده جهش ارزی خنثی خواهد شد.
باید در نظر داشت که مدیریت نقدینگی، ضروری ترین سیاست ممکن برای حفظ ثبات اقتصادی کشور و کنترل متغیرهای حساسی همچون نرخ ارز و تورم است و قانونگذاران و سیاستگذاران کشور باید مدیریت و نظارتی دقیق بر این سر فصل اقتصادی اعمال کنند تا اشتباهاتی همچون پرداخت خسارت ۳۰هزار میلیارد تومانی مؤسسات غیرمجاز بانکی از حساب بانک مرکزی و یا پرداخت وام خرید ۲۵ میلیونی خودروها از محل خلق بدهی نزد این بانک تکرار شود. در حال حاضر شایعاتی مبنی بر پرداخت وام به صنعت خودرو سازی از سوی بانک مرکزی یا پرداخت خسارات پیش فروش کنندگان خودرو به مردم یا اقداماتی شبیه آن در فضای اقتصادی کشور دست به دست می‌چرخد که عملیاتی شدن هر کدام، هشداری برای جهش مجدد ارز و از هم گسیختگی روانی جامعه خواهد بود. بنابراین همچنان عنان تصمیم‌گیری برای جلوگیری از وقوع هر چالش و اتفاق ناگواری به دست دولت و بانک مرکزی است و انتظار می‌رود این بار دولت با توجه به نظرات کارشناسان اقتصادی از تکرار تجارب تلخ قبلی، جلوگیری به عمل آورد.

 

 

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment