امروز پنجشنبه ، ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
Thursday 9th of February 2023
نفت WTI
نفت Brent
نفت Opec
آلومینیوم
مس
سرب
پلاتین
نقره
اونس طلا
مثقال در بازار تهران
گرم طلای 18 عیار

محل تبلیغات شما
آغاز فروش ربع‌سکه‌ در بورس و چگونگی تعیین قیمت

لزوم توجه به میادین مشترک نفت و گاز در بودجه سال آتی

افزایش ۶۰ درصدی سهم ریال و روبل در مبادلات ایران و روسیه

ورود بانک مرکزی به بازار آزاد ارز از امروز


محل تبلیغات شما

بايد با واكنش منطقي مانع تاثير منفي بازار ارز بر اقتصاد شد

.
جهت مشاهده تصوير در سايز واقعي بر روي تصوير كليك نمايد
0000-00-00
زمان :

 

به گزارش نرخ باکس به نقل از ایسنا، دكتر رضا تهراني: از آنجايي كه عمده كالاها و مواد اوليه‌ در ساختار اقتصادي كشور وارداتي و وابسته به ارز هستند هر نوساني در بازار ارز چرخه‌ي اقتصادي را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

وي افزود: كالاهاي وابسته و نيز بخش‌هايي كه مواداوليه‌ي وارداتي دارند با افزايش نرخ ارز بهاي تمام شده آنها افزايش يافته و منجر به بالا‌رفتن سطح قيمت‌ها در جامعه مي‌شود.

وي با بيان اين‌كه با محدوديت كالاهاي وارداتي، تجارت نيز بامشكل مواجه مي‌شود، گفت: در شرايطي كه به علت افزايش نرخ ارز واردات نامطلوب است مي‌توان از آن به عنوان يك فرصت براي صادرات گسترده و سود آوري از كالاهايي كه ارز بر نيستند، استفاده كرد و ضمن افزايش همكاري‌هاي اقتصادي با ساير كشور‌ها و درآمد ارزي را افزايش داد.

عضو هيات علمي دانشگاه تهران تصريح كرد: تا زماني كه دولت نتواند قيمت ارز را تثبيت كند، نقدينگي‌هاي سرگردان به سوي سرمايه‌گذاري مي‌روند، اما اگر كوچك‌ترين نشانه‌اي از تثبيت نرخ ارز به وجود آيد، آنگاه منابع از سرمايه‌گذاري خارج و بورس و مسكن اولين مكان‌هايي هستند كه به آنها وارد مي‌شود كه با ورود نقدينگي‌ از يك سو و افزايش مواد اوليه ساخت‌وساز از سوي ديگر بازار مسكن نيز دچار آشفتگي مي‌شود.

تهراني مي‌گويد: با افزايش نرخ ارز و مواد اوليه، نرخ بازده مورد انتظار نيز افزايش يافته كه نتيجه‌اي به جز بالا‌رفتن درصد نرخ تورم ندارد.

وي بهم‌ريختگي بازار ارزي را موجب پراكندگي شديد در بازار دانست وگفت: با به وجود آمدن جورواني ناشي از بي ثباتي نرخ ارز و استقبال سود‌جويان ازاين شرايط آشفته، سفته‌بازي و سوداگري افزايش يافته و موجب بي‌اعتمادي مصرف‌كنندگان و سرمايه‌گذاران به آينده بازار مي‌شود.

تهراني راهكار‌هاي اخير ارائه‌شده از سوي دولت و بانك مركزي چندان در تعادل بازار موثر نمي‌داند و مي‌گويد: راهكاري نظير راه‌اندازي مركز مبادلات ارزي شايد موجب شفاف‌تر شدن مبادلات ارزي و وضوح نقل و انتقالات شود، اما بايد ريشه نوسانات به‌طور جدي بررسي شده و بانك مركزي تصميم‌گيري كارآمد و مقتدرانه‌اي دراين زمينه اتخاذ كند.

وي تصريح كرد: طرح راه‌اندازي بورس ارز طرحي تجربه‌شده از سوي كشور‌هاي موفق اقتصادي دنياست كه بايد به‌طور سازمان يافته اجرا شود و در شرايط فعلي مي‌تواند راهكاري مناسب باشد.

.

نظر شما در رابطه با این خبر.
محل تبلیغات شما


Copyright 2010-1392 NerkhBox. All Rights Reserved.
Designed By Roxment